Przewóz leży 9 kilometrów od ścisłego centrum Krakowa i zaledwie 3 kilometry na południe od Nowej Huty. Sąsiadujące ze sobą rejony dzieli rzeka Wisła. Dla mieszkańców Przewozu, wchodzącego w skład Dzielnicy XIII Podgórze, Centrum Kultury Podgórza prowadzi Klub Przewóz, mieszczący się przy ul. Łutnia 1.
Kilka słów o…
Swoją nazwę dawna wieś Przewóz zawdzięcza sąsiedztwu Wisły. Przewóz, a właściwie Przewozy, jak ją dawniej nazywano, była wsią leżącą dokładnie na trasie transportu soli z Wieliczki do Mogiły i dalej, transportu rzecznego. Pierwsze znane nam wzmianki o Przewozie to połowa XIV wieku, kiedy stała się wsią klasztorną, w rękach cystersów z Mogiły. Pod władzą zakonników Przewóz pozostał do 1772 roku. Oficjalnie administracyjną częścią Krakowa – dzielnicy Podgórze – Przewóz stał się w 1973 roku.
Klub dla mieszkańców
Klub Przewóz to sprawdzone i popularne miejsce spotkań lokalnej społeczności. Klub posiada powierzchnię użytkową wielkości 198 mkw. Do dyspozycji są tu kameralna sala widowiskowa ze sceną, która może pomieścić do 100 osób, pracownia plastyczna, sala edukacyjna oraz logopedyczna. Odbywają się tu różnorodne warsztaty, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, tak by dopasować program do potrzeb mieszkańców Przewozu. Klub jest również otwarty na inicjatywy lokalnej społeczności.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dla dzieci i młodzieży
W ofercie Klubu Przewóz można znaleźć zajęcia i ćwiczenia edukacyjne, integracyjne i rozwojowe. Dla maluchów powyżej 3. roku życia organizujemy m.in. indywidualne zajęcia z logopedą i zajęcia taneczne. W podziale na grupy wiekowe, raz w tygodniu, dzieci mogą wziąć udział w lekcjach baletu.
Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mają do wyboru zajęcia artystyczne, warsztaty teatralne czy rękodzielnicze. Zajęcia ruchowe obejmują zumbę dla dzieci, taniec hip hopowy, a zdolności muzyczne można rozwijać podczas lekcji śpiewu i emisji głosu oraz nauki gry na wybranych instrumentach.
Klub oferuje szeroki wybór zajęć edukacyjnych – od nauki języków obcych, poprzez szlifowanie wiedzy z przedmiotów ścisłych, aż po różnorodne warsztaty: filmowe, krawieckie, kulinarne czy nawet stolarskie.
W Klubie działa też sekcja ju-jitsu dla początkujących, średniozaawansowanych i championów. Można również zapisać się na rowerowe wycieczki!
Dla rodzin
Do udziału w aktywnościach organizowanych w Klubie Przewóz serdecznie zapraszamy również rodziny, które mogą skorzystać z wielu elementów naszej oferty na preferencyjnych warunkach. Honorujemy Krakowską Kartę Rodzinną 3+ (KKR3+) oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (KKRN, Karta dla Rodziny “N”). Obie karty to systemy ulg, przywilejów i uprawnień dla ich posiadaczy, funkcjonujące tylko w gminie miejskiej Kraków.
Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem uprawnia rodziców, dzieci niepełnosprawne i ich pełnosprawne rodzeństwo m.in. do 50 proc. zniżki w miejskich instytucjach kultury. Kartę wydaje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, przy ul. Dekerta 24.
Krakowska Karta Rodzinna 3+ gwarantuje wiele ulg w instytucjach kultury, sklepach i punktach usługowych. Taką Kartę mogą otrzymać rodziny wielodzietne (posiadające co najmniej troje dzieci), zamieszkałe na terenie gminy Kraków, w których rodzice (rodzic) rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa. Kartę taką wydaje Krakowskie Centrum Świadczeń UMK, przy ul. Stachowicza 18.
Opłaty za udział w zajęciach można dokonać w dogodny sposób, płacąc za miesiąc, semestr lub za rok.
Z myślą o dorosłych i seniorach
Dla osób dorosłych Klub Przewóz przygotował zajęcia rekreacyjne oraz edukacyjne. Chcący zadbać o dobrą kondycję mają do wyboru fitness, pilates, jogę i zumbę.
Od 2019 roku Klub Przewóz może pochwalić się własną grupą muzyczną Orkiestrą Dętą Przewóz. Grupa jest otwarta na każdego, bez względu na wiek i umiejętności. Mile widziani są zarówno ci, którzy potrafią grać na instrumentach, jak i ci, którzy chcą tę sztukę opanować razem z orkiestrą.
Seniorów zainteresowanych zajęciami zachęcamy do zaopatrzenia się w Kartę Seniora Centrum Kultury Podgórza. Umożliwia ona darmowy udział w zajęciach w ramach Klubu Seniora, a także bezpłatny lub rabatowy wstęp na wybrane wydarzenia oferowane przez CKP i jego filie. Karta obowiązuje przez dany rok kulturalny tj. od września do sierpnia kolejnego roku.
Podgórze w Kulturze
Zachęcamy również do zaopatrzenia się w kartę Podgórze w Kulturze Centrum Kultury Podgórza. Obejmuje ona darmowy lub rabatowy wstęp na wybrane przez Centrum Kultury Podgórza wydarzenia, spektakle, koncerty i imprezy we wszystkich filiach. Karta obowiązuje przez dany rok kulturalny tj. od września do sierpnia kolejnego roku.
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się
więcej.